Historia aparatów kompaktowych sięga lat 30-tych XX wieku. Idea ich powstania narodziła się w Stanach Zjednoczonych, kiedy to rozpoczęła się masowa produkcja modelu Kodak Brownie. Jednak tego typu sprzęt doceniono dopiero po wielu latach. Pod koniec lat 90-tych „na poważnie" rozwinęła się branża cyfrowych aparatów kompaktowych, które obecnie są standardowym rozwiązaniem w dziedzinie fotografii. Tym, co wyróżnia aparaty kompaktowe na tle innych urządzeń tego typu, jest fakt posiadania wbudowanego obiektywu, który jest niewymienny (chyba że będzie to model zaawansowany) i wyjątkowo prosta obsługa.
Modele z tej kategorii charakteryzują się zazwyczaj stosunkowo niewielkimi gabarytami, przez co same aparaty cyfrowe kompaktowe zalicza się pod względem wielkości do najmniejszych na rynku. Warto jednak zaznaczyć, że zasada małych wymiarów w ich przypadku wcale nie jest regułą, ponieważ w ofercie producentów dostępne są również bardziej rozbudowane, cięższe produkty. Podstawową kwestią, która wyróżnia aparaty kompaktowe, jest przede wszystkim ich uniwersalność. Wśród nich z łatwością możemy wskazać aparaty wodoszczelne, aparaty kieszonkowe, czy też takie, które posiadają tzw. super zoom. Oczywiście ważną rolę odgrywa także cena. Tanie aparaty kompaktowe możemy otrzymać już za kilkaset złotych, zaś sprzęt bardziej zaawansowany będzie znacznie droższy. Tym, co pozwala nam odróżnić najlepsze aparaty kompaktowe od bezlusterkowców czy lustrzanek, jest to, że wbudowany w nie obiektyw jest niewymienny.
Produkty z tej kategorii różnią się pod względem parametrów i dostępnych funkcji. W Digital24 dostępne są sprzęty z różnych półek cenowych, dostosowane do potrzeb zróżnicowanych użytkowników. Warto więc mieć to na uwadze i zaopatrzyć się w produkt, który sprosta naszym oczekiwaniom. Ze swojej strony możemy polecić Państwu najlepsze aparaty kompaktowe marek Nikon, Sony, Canon czy Olympus, cieszące się znakomitymi opiniami wśród naszych klientów.
Aparat kompaktowy jest przeznaczony przede wszystkim dla tych osób, którym zależy na jak najprostszej obsłudze i wygodzie użytkowania. Nie ma wątpliwości, że ta kategoria sprzętowa została stworzona z myślą o bezproblemowym, szybkim robieniu zdjęć przez osoby niemające pojęcia o fotografii, oraz te, którym zależy na posiadaniu lekkiego sprzętu do wykorzystania w podróży, podczas uprawiania sportu, różnych wydarzeń, czy rodzinnych uroczystości. Kompakt sprawdzi się więc wszędzie tam, gdzie wymagane jest szybkie działanie, bez konieczności ustawiania parametrów i ryzyka, że zdjęcie nie wyjdzie tak, jak powinno. To doskonała opcja na wszelkiego rodzaju wycieczki, imprezy, dla osób aktywnych, a także jako prezent dla dziecka.
Najważniejsze cechy kompaktów to niewielka waga, małe rozmiary, łatwość obsługi, mnóstwo automatycznych funkcji i programów, a także ergonomiczny kształt. Taki aparat zmieści się do plecaka lub do kieszeni spodni, jest więc niesamowicie poręczny. Jego kolejna zaleta to wielość dostępnych funkcji, dzięki którym możemy robić dobre, wyraźne zdjęcia niezależnie od warunków. Obsługa jest w tym przypadku dziecinnie prosta, ponieważ mamy możliwość łatwego przełączania automatycznych trybów. Przewagą aparatów kompaktowych jest również niewielki koszt inwestycji w porównaniu z lustrzankami. Nie trzeba rozbudowywać ich o kolejne akcesoria i obiektywy, przez co zakup kompaktu wiąże się z ogromną oszczędnością.
Oczywiście najbardziej popularną praktyką jest zakup kompaktów pochodzących od znanych, renomowanych firm, takich jak Canon, Nikon, FujiFilm, Panasonic, Olympus, Sony, czy Samsung. W ofercie tych producentów znajdziemy m.in. modele w cenie poniżej 500 zł – są to produkty amatorskie. Sprzęt w cenie od 800 zł jest wyposażony zazwyczaj w nieco większy zoom i bardziej zaawansowane funkcje. Takie aparaty oferuje m.in. Sony, Panasonic i FujiFilm. Wybór producenta i konkretnego modelu będzie więc zależny od jakości, jakiej oczekujemy, wbudowanego zoomu, oraz funkcji dodatkowych, które uznamy za potrzebne. Produkty zaawansowane, czyli te z wyższej półki, są skierowane raczej do tych osób, które chcą mieć możliwość ręcznego dostosowywania ustawień.
Jednak kupując aparat fotograficzny kompaktowy trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na jego parametry. Najważniejsze z nich to: rozdzielczość matrycy, jasność obiektywu, zakres czułości ISO i ogniskowa. Matryca może występować w wersji CCD lub CMOS. Nowoczesne sprzęty obsługują ten pierwszy rodzaj, ponieważ taka matryca jest bardziej czuła i umożliwia robienie zdjęć w kiepskich warunkach oświetleniowych. Aparat z CCD będzie przy tym nieco wolniejszy podczas pracy, przez co nie jest najlepszym rozwiązaniem przy zdjęciach seryjnych. Za to najczęściej zalecana rozdzielczość ekranu LCD wynosi około 3 cale – to dość standardowy wybór użytkowników. Poza tym, jeżeli aparat ma służyć do robienia tzw. selfies, dobrze, aby posiadał obrotowy, odchylany wyświetlacz. Kolejny istotny parametr to ogniskowe – warto, aby ich zakres był dość duży, głównie ze względu na fakt, że nie mamy możliwości wymiany obiektywu. Równie ważna jest obudowa aparatu, która powinna być odporna na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne. W ofercie producentów znajdują się też modele wodoodporne.
Dobry kompakt do idealne rozwiązanie dla każdego użytkownika, który szuka prostego i niewymagającego aparatu do szybkiego i łatwego wykonywania zdjęć. Taki sprzęt nie wymaga poświęcania dużych pieniędzy, chyba że zależy nam na aparacie kompaktowym rozbudowanym o funkcje dodatkowe (tzw. modele zaawansowane). Jeżeli jednak wolimy samodzielnie ustawiać parametry i zależy nam na sprzęcie do pracy profesjonalnej, lepszym rozwiązaniem będzie lustrzanka cyfrowa lub coś „pomiędzy", czyli tzw. hybryda, określana jako bezlusterkowiec (nowoczesny kompakt z wymienną optyką).
W Digital24 znajdziesz wszystkie trzy kategorie aparatów, zawierające produkty z różnych półek cenowych. Jeżeli nie możesz zdecydować, co wybrać, albo chcesz wiedzieć więcej na temat poszczególnych aparatów z naszej oferty – zapraszamy do skontaktowania się z doświadczonymi doradcami Digital24. Dane kontaktowe (telefoniczne i mailowe) znajdziesz w zakładce Obsługa Klienta.