Kamery cyfrowe cieszą się sporą popularnością na rynku szeroko rozumianego sprzętu do filmowania. Warto zwrócić uwagę na to, że wybór kamer cyfrowych jest obecnie bardzo duży. Co jest warte uwagi, sprzęt ten nie wymaga od nas posiadania bardzo dużych zasobów finansowych. Półprofesjonalne kamery jesteśmy w stanie kupić już za kilkaset złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że będą służyć nam przez długi czas, oraz jak szeroki jest wachlarz ich możliwości, nie będzie to zbyt duży wydatek.
Warto też podkreślić, że jeśli traktujemy kręcenie filmów jako hobby, kamera cyfrowa może pomóc w rozwoju tej pasji dzięki dostępności wielu ciekawych funkcji. W odróżnieniu od telefonu czy aparatu fotograficznego, jest to sprzęt dedykowany tworzeniu materiałów bardzo dobrej jakości. Bez wątpienia kamery cyfrowe HD dają zupełnie nowe perspektywy rozwoju, których nie znajdziemy w innych sprzętach. Taka kamera to szansa na tworzenie coraz lepszych, profesjonalnych materiałów video.
Kolejną rzeczą, o której nie można zapominać, jest możliwość utrwalenia najważniejszych dla nas momentów z życia za pomocą kamer cyfrowych. Mają niewielkie rozmiary, dzięki czemu bez najmniejszego problemu zmieszczą się nawet w małej torbie podróżnej i plecaku. Podstawowym wyznacznikiem, na który musimy zwrócić uwagę, gdy interesują nas kamery filmowe, jest długość ich pracy bez konieczności ładowania. Z reguły może to być nawet kilka godzin, a czasem nawet kilkanaście. Wszystko zależy od tego, jak długo pracujemy za pomocą kamery HD. Przy odpowiednim jej użytkowaniu, spokojnie jesteśmy w stanie korzystać z kamery cyfrowej przez całą dobę na zaledwie jednym ładowaniu.
Oczywiście przy wyborze odpowiedniego sprzętu znaczenie ma przede wszystkim cel, do którego chcemy go używać. Inne funkcje będą ważne dla profesjonalisty, inne dla amatora, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z technologią kamer cyfrowych. W tym pierwszym przypadku zwraca się uwagę na lepsze parametry i bardziej rozbudowany zakres dostępnych funkcji. Jeżeli kręcimy „w terenie", czyli w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych, najlepiej postawić na sprzęt o zwiększonej odporności na wstrząsy, uderzenia i pył. Ważne jest również to, aby kamera cyfrowa profesjonalisty cechowała się niską wagą i kompaktowością. W końcu jej rolą jest umożliwienie kręcenia dobrej jakości filmów bez zbędnego wysiłku ze strony operatora.
Ciekawą propozycją dla YouTuberów i osób kręcących materiały podróżnicze lub sportowe będzie urządzenie z wbudowanym WiFi. Pozwoli na bieżącą publikację materiałów bez konieczności podłączania dodatkowych sprzętów. Za to w przypadku kręcenia filmów pod wodą, niezbędny będzie wybór modelu o specjalnie przystosowanej, szczelnej obudowie. Takie urządzenie przyda się np. przy filmowaniu sportów wodnych lub podczas wyjazdów do egzotycznych miejsc. Kamera wodoodporna będzie niezastąpiona również wszędzie tam, gdzie istnieje duża możliwość uszkodzenia sprzętu np. przez wyjątkowo dużą wilgotność powietrza i często padający deszcz.
Kamery amatorskie nie muszą być aż tak skomplikowane i przystosowane do każdej sytuacji, jak te profesjonalne. Tutaj liczy się przede wszystkim intuicyjna, prosta obsługa i kompaktowość urządzenia. Nie może być ono zbyt ciężkie ani zbyt duże, ponieważ w użytku amatorskim chodzi przede wszystkim o możliwość szybkiego uchwycenia danej chwili. Kamery cyfrowe zabieramy zazwyczaj na wakacje, filmujemy nimi rodzinne uroczystości i dokumentujemy ważne wydarzenia. Taki sprzęt pozwala na uzyskanie profesjonalnego nagrania dobrej jakości, co jest szczególnie ważne, gdy chcemy zachować tego typu materiały na długie lata.
Wybierając kamerę z full HD, warto zwrócić uwagę na fakt, czy funkcjonalność urządzenia uwzględnia zoom. Należy przy tym pamiętać, że najlepsze efekty daje zoom optyczny, nie cyfrowy, ponieważ ten pierwszy nie powoduje pogorszenia jakości nagrania. Dla początkujących, jak i profesjonalnych filmowców, znaczenie ma również rozmiar wbudowanej karty pamięci. Warto, aby w sprzęcie amatorskim znalazł się zestaw funkcji pomocniczych, takich jak np. automatyczna stabilizacja obrazu, lampa, automatyczna korekta ostrości i balansu bieli, możliwość edytowania obrazu na wyświetlaczu, oraz tryb rozpoznawania twarzy.
Podstawowe parametry, które trzeba sprawdzić przed zakupem, to przede wszystkim rodzaj obiektywu, w jaki została wyposażona kamera cyfrowa, stabilizacja obrazu, oraz ekran. W przypadku obiektywów mamy wyboru dwa rodzaje zoomów – cyfrowy i optyczny. Jak wspomnieliśmy wcześniej, do użytku profesjonalnego, oraz amatorskiego, gdy liczy się dla nas możliwość robienia dużych zbliżeń, najlepszym wyborem będzie zoom optyczny. Tylko on pozwala uzyskać niezwykle wysoką jakość obrazu. Oczywiście jeżeli nie zależy nam na zoomie, możemy zignorować ten parametr. Jednak warto przemyśleć przed zakupem, jakie są nasze oczekiwania względem takiego sprzętu.
Przy stabilizacji obrazu również mamy do wyboru system optyczny i cyfrowy. Optyczna stabilizacja będzie droższa, czyli lepsza dla doświadczonych filmowców. Początkującym poleca się stabilizację cyfrową, która jest regulowana za pomocą elektronicznych układów znajdujących się wewnątrz kamery. Będzie też łatwiejsza w obsłudze. Co do ekranu, najlepiej szukać modeli z wysoką rozdzielczością, o dość dużej jasności, oraz z dotykowym wyświetlaczem, który jest bardzo wygodny w użytkowaniu.