Współcześnie produkowane aparaty fotograficzne możemy podzielić na 3 główne kategorie: lustrzanki, bezlusterkowce oraz aparaty kompaktowe. Jeszcze niedawno na rynku bardzo popularne były lustrzanki cyfrowe takich wiodących marek, jak Canon czy Nikon. Obecnie jednak rynek konsumencki tak się zmienia, że część branży fotograficznej zostaje zagospodarowana przez aparaty typu bezlusterkowego, pochodzących od takich producentów jak Olympus, Fujifilm i Sony. Poza tym producenci cały czas produkują aparaty podstawowe - tzw. kompakty, które przeznaczone są dla mniej zaawansowanych użytkowników. Zmieniające się potrzeby konsumentów wymusiły na producentach produkcję również kompaktów z dodatkowymi, rozbudowanymi funkcjami.
Aparaty kompaktowe z rozszerzonymi funkcjami są tworzone z myślą o użytkownikach, którzy potrzebują dodatkowego aparatu fotograficznego do stosowania prywatnego, np. podczas wyjazdów wakacyjnych, a jednocześnie szukających czegoś, co zapewni im zdecydowanie bardziej zaawansowane możliwości niż zwykły aparat kompaktowy. Za to lustrzanki są znacznie częściej wybierane przez osoby posiadające przynajmniej podstawową wiedzę na temat fotografii. Cechują się bardziej skomplikowaną obsługą i koniecznością samodzielnego ustawiania parametrów. Lustrzanka cyfrowa wymaga też stosowania wymiennych obiektywów, przez co stanowi zdecydowanie większą inwestycję, niż modele kompaktowe. W jej przypadku liczy się przede wszystkim chęć do samodzielnego odkrywania funkcji sprzętu i „bawienia się" ustawieniami.
Dlatego lustrzanki cyfrowe są o wiele częściej wybierane przez tych użytkowników, którzy chcą zajmować się zdjęciami na poważnie. Korzystają z nich zarówno profesjonaliści, jak i początkujący amatorzy, pragnący poszerzać swoją wiedzę o fotografii. Co więcej, z reguły lepszej jakości aparat fotograficzny – lustrzanka, musi kosztować nieco więcej niż kompakt. Wybierając droższy model, zyskuje się dostęp do zdecydowanie lepszej, profesjonalnej jakości, a także bardziej zaawansowanych funkcji, które pozwalają na więcej niż w przypadku tańszych wersji.
Mając do czynienia z tak postawionym pytaniem, trzeba najpierw zwrócić uwagę na fakt, że lustrzanka należy do kategorii aparatów cyfrowych. Rozróżnienie polega tutaj bardziej na podziale aparatów na lustrzanki i kompakty – pierwsze mają wymienną optykę, drugie nie. W lustrzance znajdziemy też wbudowane ruchome lustro, przez które działa ona szybciej niż zwyczajne aparaty cyfrowe. Robienie zdjęć nie opiera się w tym przypadku w 100% na elektronice. Co więcej, są to modele większe, masywniejsze, ponieważ muszą pomieścić bardziej zaawansowane mechanizmy i dużą matrycę. Ponadto, aparaty lustrzanki wymagają zakupu elementów i akcesoriów dodatkowych.
Wraz z rozwojem możliwości fotografa, koniecznością staje się dokupienie wymiennej optyki, która pozwala na uzyskanie jeszcze lepszych efektów, a także pozostałych gadżetów, takich jak lampy czy statywy. Aparat cyfrowy kompaktowy jest rozwiązaniem o wiele prostszym – parametry ustawiają się w nim automatycznie, stosownie do warunków fotografowanej sceny. Wystarczy zakup samego kompaktu, bez żadnych dodatków, aby cieszyć się możliwością szybkiego wykonywania ładnych, wyraźnych zdjęć. To opcja dostosowana do potrzeb osób, którym zależy raczej na fotografowaniu w 100% amatorskim i okazjonalnym, np. w czasie wakacji, imprez, rodzinnych wydarzeń itd. Aparaty kompaktowe są też mniejsze rozmiarowo, dlatego bez problemu zmieszczą się do kieszeni czy plecaka. Trzeci rodzaj sprzętu, na który można się zdecydować to tzw. hybrydy – czyli nowoczesne połączenie kompaktu z lustrzanką.
Aparat lustrzanka to ten rodzaj produktu, który przed zakupem wymaga dokładnego sprawdzenia parametrów. Najważniejszy z nich to matryca. Może występować w trzech wersjach: CMOS (dostępna w większości modeli), CDD (dostępne wyłącznie w tych najstarszych i tanich aparatach – nie polecana), oraz Live MOS (dobra jakość, niezużywająca zbyt wiele energii). Kolejne istotne kwestie to ISO i stabilizacja obrazu. W przypadku pierwszego wyznacznika, chodzi o stopień czułości matrycy. Jeżeli zależy nam robieniu zdjęć przy słabym oświetleniu (w pomieszczeniach, po zmroku), bez stosowania lampy błyskowej, warto zdecydować się na wyższe ISO (czulsza matryca). Trzeba przy tym pamiętać, że wysokie ISO może przyczyniać się do powstawania szumów. Jeżeli nie posiadamy jeszcze zbyt zaawansowanych umiejętności i chcemy uniknąć efekty zaszumionych, niewyraźnych zdjęć, najlepiej wybrać model obsługujący mechanizm regulacji czułości.
Stabilizacja obrazu jest następnym, równie ważnym parametrem. Aparaty fotograficzne lustrzanki z funkcją stabilizacji obrazu umożliwiają wykonanie zdjęcia w niemal każdych warunkach. W przypadku tego typu sprzętu jest ona obsługiwana zarówno mechanicznie w matrycy, jak i optycznie w obiektywie. Następna na liście „do sprawdzenia" powinna być rozdzielczość. Im większa rozdzielczość, tym więcej szczegółów i detali zostanie uchwyconych na fotografii. Jednak bardzo duże wartości Mpx powinny być wybierane głównie przez tych użytkowników, którzy zamierzają drukować zdjęcia w wielkim formacie. W innym przypadku, zwłaszcza gdy jest to nasz pierwszy sprzęt z tej kategorii, lepiej zdecydować się na średnią wartość (najczęściej będzie to około 20 Mpx).
Oczywiście poza parametrami, dużą rolę odgrywa samo wyposażenie aparatu. Lustrzanki cyfrowe mają wyświetlacz, który pozwala na „podejrzenie" fotografowanego obrazu. Zaleca się wybór produktów z dość dużym wyświetlaczem, ponieważ zapewnia on większą precyzję i możliwość uchwycenia detali jeszcze przed zrobieniem zdjęcia. Jednak gdy będzie zbyt duży, może przyczyniać się także do większego zużycia energii. Taki aparat będzie też cięższy i masywniejszy. Dlatego najczęściej wybieraną opcją są średnie wyświetlacze o przekątnej 3 lub 3.2 cale.
W przypadku obiektywu dołączonego do aparatu, nie należy spodziewać się zbyt dobrej jakości. Są to tzw. modele „kitowe". Najczęściej i tak trzeba dokupić dodatkową optykę, dedykowaną do konkretnych zastosowań, dlatego na samym początku ważniejszy powinien być dla nas korpus aparatu. Oprócz tego w lustrzance może, ale musi, znaleźć się wbudowana lampa błyskowa. Jeżeli nie znajduje się w podstawowym wyposażeniu, konieczne będzie jej dokupienie i podłączenie za pomocą specjalnego złącza (tzw. gorącej stopki).