ma wbudowany rejestrator, przez co można go używać zarówno do prowadzenia obserwacji wizualnych, jak i rejestrowania zdjęć oraz filmów. Obraz przekazywany przez przyrząd w całkowitej ciemności jest czarno-biały. Urządznie działa wydajnie w całkowitej ciemności. W świetle dziennym może służyć, jako tradycyjny monokular. Levenhuk Halo 13X to doskonały wybór do nocnych polowań, biegów na orientację, gier wojennych oraz patrolowania.
Układ optyczny jest wykonany ze szkła z powłoką przeciwodblaskową z dwutlenku krzemu. W wyniku tego obraz przekazywany przez monokular w ciemności jest wyraźny i kontrastujący. Natomiast w ciągu dnia obraz jest szczegółowy i jasny. W dzień można obserwować obiekty znajdujące się w dowolnej odległości od obserwatora. Zasięg widzenia w nocy jest ograniczony do 300 metrów. W całkowitej ciemności zaleca się stosowanie podświetlenia IR w celu uzyskania lepszej jakości obrazu. Przyrząd ma 7 poziomów jasności, co pozwala wybrać ustawienie dostosowane do aktualnych warunków oświetleniowych. Aby wydłużyć czas pracy baterii, stosuje się minimalny poziom jasności, jednak do uzyskania największej szczegółowości obrazu jest wymagany poziom maksymalny. Należy pamiętać, że urządzenie może generować obraz kolorowy, czarno-biały, jasnozielony lub obraz z efektem filmu kolorowego. Obraz kolorowy nie może być jednak generowany w trybie nocnym.
Przyrząd może rejestrować filmy i zdjęcia przy użyciu wbudowanego rejestratora. Dane są zapisywane na karcie pamięci (w zestawie) i można je przesłać do komputera za pośrednictwem przewodu USB. Maksymalna rozdzielczość zdjęć to 2048x1536 px, a filmów – 1920x1080 px. Jeśli to jednak konieczne, można ją obniżyć do 640x480 pikseli. Filmy są rejestrowane z szybkością 30kl./s niezależnie od rozdzielczości obrazu, przez co zawsze są płynne i przyjemne do oglądania.
Monokular ma odporny na wilgoć korpus z gwintem 1/4". Wyróżnia się ergonomiczną budową oraz wygodnym chwytem. Przyrząd jest bardzo łatwy w obsłudze. Monokular noktowizyjny jest zasilany bateriami AA (kupowane osobno), ponieważ jest to najwygodniejsze rozwiązanie w warunkach polowych. Wyczerpane baterie można szybko zastąpić nowymi, a ładowanie wbudowanego akumulatora w terenie jest bardzo niepraktyczne. Przyrząd może pracować od 4 do 10 godzin na jednym naładowaniu, w zależności od intensywności podświetlenia.