Wielu fotografów traktuje filtr polaryzacyjny jako totalnie niezbędny element wyposażenia – oczywiście zaraz po aparacie i obiektywie. Jego podstawową funkcją jest przepuszczanie światła wyłącznie o określonej polaryzacji. Dzięki temu kolory na zdjęciu są „podbite" i wyglądają zdecydowanie lepiej. Jednak główną funkcją filtra polaryzacyjnego jest niwelowanie wszelkich odblasków, tzw. blików. Filtry polaryzacyjne to popularne akcesorium służące modyfikacji obrazu, potrafi zdecydowanie poprawić jakość zdjęć. Chętnie sięgają po nie profesjonaliści i osoby interesujące się fotografią. Dlatego w naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór filtrów od znanych i cenionych producentów. Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym przez nas asortymentem.
Technicznie działanie filtra opiera się na tym, że częściowo pochłania on światło, które jest rozproszone w atmosferze. Najbardziej widoczne efekty możemy uzyskać wtedy, gdy słońce znajduje się pod kątem 90 stopni w stosunku do fotografowanego obszaru/obiektu. Filtr zazwyczaj stosuje się do zlikwidowania odbić (blików), które pojawiają się na powierzchniach szklistych i odbijających światło. Jego drugą funkcją jest „podkręcanie" kolorów, zwłaszcza w przypadku pejzaży (np. poprawia wyrazistość nieba). Trzeci sposób wykorzystania filtra to wzmacnianie nasycenia barw obiektów nieprzezroczystych.
Jednak filtry polaryzacyjne powinny być używane umiejętnie. Zabierają dość dużą ilość światła, dlatego przed wypróbowaniem ich możliwości warto zapoznać się z fachowymi poradnikami. Bardzo często, aby uzyskać właściwy efekt, musimy wprowadzić korektę ekspozycji, ponieważ spadek światła może wynosić nawet od 1 do 2 EV.
W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje filtrów polaryzacyjnych: liniowe i kołowe. Podstawowa różnica między nimi polega na sposobie sklejenia warstw polaryzatora. Liniowy model jest samym polaryzatorem, bez ćwierćfalowej płyty. W efekcie polaryzacja światła przebiega liniowo. Czasem tego typu polaroid może doprowadzić do zaburzenia pracy autofocusu i nieprawidłowego funkcjonowania światłomierza.
Drugi rodzaj to adapter polaryzacyjny kołowy (CPL). W jego przypadku z tyłu znajduje się doklejona płytka ćwierćfalowa. Kołowa polaryzacja światła nie wykazuje żadnego niepożądanego wpływu na działanie aparatu. Dlatego często jest lepszym wyborem dla posiadaczy sprzętu z automatycznym ustawianiem ostrości. W innym przypadku nie odczujemy specjalnych różnic w sposobie działania obu rodzajów filtra.
Nie ma wątpliwości, że filtr jest jedną ze skuteczniejszych metod na przyciemnienie nieba na zdjęciu i „podbicie" pozostałych kolorów. Doskonale likwiduje blik i pozwala uzyskać ciekawy, profesjonalny efekt. Może być bardzo praktycznym i przydatnym narzędziem każdego fotografa. Jednak do jego montażu często potrzebne są specjalne adaptery do filtrów. Szeroką ofertę wysokiej jakości adapterów znajdziesz w naszej ofercie – przeznaczonych m.in. do sprzętu Canon, Cokin, Digicap, Fujifilm, JJC, Panasonic, Kenko, oraz Hama.