Każdy, kto zajmuje się filmem lub fotografią, doskonale wie, że głowica fotograficzna stanowi najważniejszy element każdego statywu. Oczywiście sama jakość trójnogu lub monopodu również ma znaczenie – musi być solidnie wykonany i stabilny. Nie może zabraknąć go w żadnym, porządnym zestawie przeznaczonym do nagrywania lub robienia zdjęć. Jednak to właśnie na głowicy spoczywa aparat i to jej konstrukcja decyduje o sposobach, w jakie możemy nim manewrować. Z tego względu warto wybierać głowice foto z wyższej półki. W ten sposób ograniczymy dodatkowe koszty wynikające np. z jej częstej wymiany lub powstawania ewentualnych usterek.
Statyw to najlepszy przyjaciel świadomego fotografa, a jego nieodzownym elementem jest właśnie głowica. Statyw powinien być dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb, gdyż wykazuje ogromny wpływ na poprawę komfortu i efektywności pracy. Przede wszystkim, z jego pomocą umieścimy aparat również na trudnych, nieregularnych płaszczyznach. Po drugie, możemy uchwycić dzięki niemu to, co dynamiczne, robiąc zdjęcia np. podczas koncertów, imprez, wydarzeń sportowych. Za to dobra głowica fotograficzna pozwala wykorzystać statyw zdecydowanie lepiej – zależnie od jej konstrukcji, będziemy mogli działać szybciej lub z większą precyzją.
Oczywiście sprzęt ten dzieli się na kilka rodzajów. Wśród nich wyróżniamy przede wszystkim głowice kulowe, standardowe, wideo, a także 3D. Na szczególną uwagę zasługują modele kulowe, które są stworzone do rejestrowania lub fotografowania sytuacji dynamicznych, np. sportu. Dzięki nim można ekspresowo zmieniać położenie aparatu, dlatego umożliwiają wyjątkowo szybką reakcję. Za to głowice fotograficzne 3D są przeznaczone do wykonywania zdjęć i filmów z wyjątkową precyzją. Z ich pomocą ustawimy aparat w trzech kierunkach, dostosowując kadr i perspektywę co do centymetra.
Zakup głowicy pozwala na wybór najlepszego możliwego rozwiązania, dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Z tej opcji korzystają głównie te osoby, które chcą samodzielnie wybrać sposób działania, rodzaj i konstrukcję stabilizatora. Właśnie dlatego profesjonaliści i ambitni amatorzy chętniej sięgają osobno po statyw i głowicę, zamiast po gotowe, zintegrowane produkty. Jeżeli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego modelu, zapraszamy do kontaktu z naszym działem obsługi klienta – możesz skonsultować się z naszymi ekspertami mailowo lub telefonicznie.