Jedną z ważniejszych kwestii, która decyduje o komforcie i sposobie pracy z aparatem, jest wybór odpowiedniej karty pamięci. Ten niewielki nośnik znajduje się w urządzeniach mobilnych różnego rodzaju (również smartfonach, komputerach, tabletach), a jego pojemność i możliwości techniczne mają bezpośredni wpływ m.in. na bezpieczeństwo i wygodę pracy. Najpopularniejsze rodzaje kart to SD, SDHC oraz SDXC. Oczywiście im intensywniejsze, bardziej zaawansowane użytkowanie sprzętu, tym większa powinna być pojemność. Tzw. pamięć zewnętrzna jest niezbędna w większości współczesnych aparatów, które umożliwiają rozszerzenie pamięci o dodatkowy nośnik.
Zakup zawsze powinna poprzedzać analiza parametrów technicznych zarówno samego aparatu, jak i dostępnych na rynku kart. Na taką decyzję wpływ ma przede wszystkim sprzęt, w którym znajdzie się dodatkowy nośnik. Zależnie od posiadanego modelu aparatu, może on obsługiwać różne formaty pamięci zewnętrznej. Warto wiedzieć także, czym właściwie różnią się poszczególne rodzaje kart. Dzięki temu łatwiej będzie określić, czy powinno się zainwestować w droższy, czy tańszy produkt. Najbardziej popularne nośniki to SD, SDHC oraz SDXC. Karta SD to najpopularniejszy format, którego maksymalna pojemność wynosi zazwyczaj 2GB. Jej nazwa to skrót od Secure Digital, co oznacza, że większość kart SD ma specjalny przełącznik zabezpieczający dane. Bardzo często występują w aparatach fotograficznych.
Za to karta SDHC to skrót od Secure Digital High Capacity. Stanowi nowszą generację kart SD, ma przy tym większą od nich pojemność, sięgającą do 32 GB. Jej często występującą wadą jest niska prędkość przesyłania danych, ale świetnie nadaje się np. do nagrywania filmów w jakości Full HD. Oferuje również wsteczną kompatybilność z formatem SD, ale za to większość starszych urządzeń nie obsługuje SDHC. Ten format oferuje większą pojemność, dlatego daje zdecydowanie większe możliwości w zakresie zapisu danych niż klasyczne SD.
Ostatnią dostępną opcją jest karta pamięci SDXC (eXtended-Capacity). To najnowszy typ formatu pamięci flash. Jej pojemność może być bardzo wysoka – od 32GB do 2TB. Co więcej, rozmiar fizyczny SDXC jest zbliżony do wielkości kart SD. Prędkość transferu danych będzie w tym przypadku większa niż w dwóch wcześniej omawianych rodzajach. Oczywiście tak duże możliwością wiążą się również ze znacznie wyższą ceną karty SDXC.
Gdy już znamy rodzaje nośników pamięci zewnętrznej, możemy podjąć decyzję zakupową. Z reguły zaleca się, aby do aparatu fotograficznego, z którego korzysta się przede wszystkim hobbystycznie, amatorsko, wybierać kartę SDHC. Przy użytkowaniu profesjonalnym lepiej postawić na kartę SDXC o większej pojemności (nie mniejszej niż 64 GB), która sprawdzi się np. do nagrywania w 4K. W razie wątpliwości, jaki nośnik wybrać i która pojemność będzie odpowiednia do konkretnego sprzętu, zapraszamy do konsultacji z ekspertami z działu Obsługi Klienta Digital24.