Istota definicji obiektywu fotograficznego sprowadza się do wskazania układu optycznego w aparacie fotograficznym, który tworzy na matrycy CCD lub CMOS obraz obiektów widzialnych. Wynalazcą obiektywu fotograficznego jest Girolam Cardan, który w połowie XV wieku zaprezentował pojedynczą soczewkę skupiającą. Należy jednak pamiętać, że znacznie wcześniej, bo w X wieku stworzony pierwszy prowizoryczny obiektyw fotograficzny znany pod nazwą Camera Obscura ( z łac. ciemna komnata). Jak to działa? Obiektywy do lustrzanek pozwalają nam ogniskować promienie światła na płaszczyźnie matrycy lub błony światłoczułej. W ten sposób możemy uzyskać odpowiednio ostry obraz.
Każdy użytkownik, kupując nowy aparat, powinien pamiętać o wyborze odpowiedniej optyki. Choć świadomość fotograficzna użytkowników rośnie z każdym rokiem, to nadal wiele osób, które „przesiadają się" z cyfrowych kompaktów na lustrzankę, nie wie jak wybrać obiektyw. Co więcej, często potencjalni kupy nie mają pojęcia, co oznaczają wartości opisujące modele poszczególnych produktów. Właśnie dlatego przed zakupem obiektywu do lustrzanki sugerujemy zasięgnąć opinii ekspertów z naszego sklepu.
Istnieje jednak kilka podstawowych kwestii, którymi warto się kierować przy wyborze optyki. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, jakim typem fotografii zamierzamy się zajmować. Obiektywy do lustrzanek posiadają zróżnicowane funkcje i parametry, które są dostosowane są konkretnego rodzaju zdjęć, np. inny model nadaje się do portretów, kolejny do pejzaży, jeszcze inny do zdjęć makro. W przypadku podstawowych parametrów obiektywów, największe znaczenie mają: zoom, ogniskowa, jasność, oraz kąt widzenia.
To, jaki obiektyw do lustrzanki wybierzemy, wpłynie na całościowy wygląd fotografii i zadecyduje o efekcie, który będziemy w stanie uzyskać. Chociaż korpus ma znaczenie, to właśnie odpowiednio dobrana optyka odgrywa tutaj największą rolę. W przypadku obiektywów szczególnie ważna jest ogniskowa – ten parametr wpływa na szerokość kadru. Im będzie krótsza, tym szerszy kadr uchwycimy. Z tego względu, np. ogniskowa o dużych wartościach (1200 mm) będzie stosowana w fotografii przyrodniczej, a ta o jak najmniejszych – do fotografii krajobrazowej. Wybierając obiektyw do lustrzanki, spotkamy się również z podziałem na typy zoomów. Wyróżniamy zoom standardowy, szerokokątny, uniwersalny, oraz telezoom. Na podział ten wpływa parametr określany jako zakres ogniskowych – zazwyczaj im jest węższy, tym lepsza jakość wykonanych zdjęć.
Nie bez znaczenia jest także jasność obiektywu. Chodzi tutaj o maksymalną ilość światła, która dociera do matrycy. Modele o dużej jasności można bardzo łatwo scharakteryzować: im niższa wartość cyfr znajdujących się przy symbolu „f" w opisie produktu, tym jaśniejszy obiektyw. Do matrycy światłoczułej wpada wówczas większa ilość światła. Parametr ten wpływa również na inne kwestie, w tym na czas naświetlania (czas otwarcia migawki). Poza tym, obiektywy do lustrzanek należy wybierać biorąc pod uwagę rodzaj mocowania, który musi być dopasowany do korpusu aparatu. W wielu przypadkach producenci dopuszczają możliwość stosowania wyłącznie optyki tej samej firmy. Inne marki, najczęściej te niezależne (np. Sigma, Samyang), wypuszczają na rynek bardziej wszechstronne rozwiązania. Dlatego przed zakupem należy koniecznie sprawdzić, jaki rodzaj mocowania jest obecny w aparacie.
W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości, zapraszamy do skorzystania z naszego działu Obsługi Klienta. Doświadczeni specjaliści Digital24 pomogą Ci w wyborze najlepszego rozwiązania, w pełni dostosowanego do Twoich oczekiwań i możliwości finansowych. Pamiętaj również, że na stronie sklepu dostępna jest wygodna wyszukiwarka produktów według podanych parametrów. Możesz wybrać m.in. zakres cenowy, producenta, ogniskową, czy typ matrycy. W ten sposób szybko znajdziesz dokładnie to, czego szukasz!