Skaner służy do przenoszenia materiałów analogowych na nośniki cyfrowe. Przydaje się więc w biurach, studiach fotograficznych, centrach druku, oraz wszędzie tam, gdzie konieczne jest regularne archiwizowanie różnego rodzaju dokumentów czy zdjęć. Z tego względu skanery stały się niezbędnymi elementami wyposażenia niemal wszystkich współczesnych biur. Często używa się ich również w warunkach domowych, zazwyczaj w komplecie z drukarką. Poza tym w ofercie producentów dostępne są także skanery do filmów i slajdów, dzięki którym można archiwizować zdjęcia umieszczone na nośnikach fizycznych, takich jak slajdy, negatywy i klisze.
Oczywiście na samym początku musimy się zastanowić, do czego właściwie ma nam służyć skaner. Jeżeli chcemy przerabiać stare zdjęcia i przenosić np. odbitki na pliki cyfrowe, czy slajdy (przeźrocza), aby móc oglądać je bez konieczności włączania rzutnika, najlepszym rozwiązaniem będą zaawansowane skanery fotografii. W tym przypadku możemy zdecydować się na model przeznaczony specjalnie do slajdów i filmów. Oprócz tego dostępne są produkty uniwersalne, czyli pozwalające na jednoczesne skanowanie elementów przezroczystych, jak i nieprzezroczystych. Z tego względu będziemy musieli przemyśleć: czy zależy nam na urządzeniu stworzonym wyłącznie do skanowania slajdów i filmów, czy może na bardziej wszechstronnym sprzęcie, obsługującym taką funkcję, ale umożliwiającym jednocześnie skanowanie dokumentów i książek.
Poza skanerami zdjęć i obrazów, w asortymencie Digital24 dostępne są też specjalne skanery dokumentów. To opcja, którą najczęściej wybiera się do pracy biurowej. Jak wiadomo, w dzisiejszych czasach trudno obejść się bez dobrej jakości elektroniki – już nie tylko komputer, drukarka, ale i skaner stanowią standardowe elementy wyposażenia firm. Częstą praktyką jest przenoszenie fizycznych umów, rachunków, faktur i innych dokumentów w formie papierowej na nośnik cyfrowy. W ten sposób łatwiej jest przechowywać i porządkować większe ilości danych. Skanowanie będzie więc niezastąpioną metodą archiwizowania informacji, które normalnie mogłyby zająć zbyt wiele fizycznej, biurowej przestrzeni.
Skanery różnią się m.in. ze względu na zastosowane w nich układy optyczne. Współcześnie występują dwie technologie, które decydują o tym, do jakich zadań może posłużyć dany sprzęt. Pierwszy z nich to przetwornik CCD, który do przetworzenia analogowych form do cyfrowych, potrzebuje konkretnego źródła światła – lampy fluorescencyjnej. Skanery z CCD są urządzeniami nieco większymi i potrzebującymi trochę więcej czasu, aby wykonać swoją pracę. Zazwyczaj są wybierane do skanowania w dobrej jakości grafik, zdjęć, a także tekstu w formacie A4. Doskonale odwzorowują kolory i przejścia tonalne, dlatego będą niezbędne do archiwizowania slajdów, obrazów i negatywów.
Drugi rodzaj to skanery dokumentów obsługujące technologię CIS. Tutaj źródłem światła nie jest lampa fluorescencyjna, tylko diody LED występujące w trzech kolorach: zielonym, czerwonym i żółtym. Budowa takich skanerów jest drobniejsza niż modeli CCD i jednocześnie mniej skomplikowana. Dzięki temu urządzenia CIS pracują szybciej, zużywają mniej prądu, zapisują obraz 1:1 bez zniekształceń, a także charakteryzują się nieco większą trwałością niż urządzenia CCD. Niestety, z ich pomocą skanuje się przede wszystkim tekst, czyli różnego rodzaju dokumenty, listy, czy umowy. W tym przypadku odwzorowywanie kontrastów, przejść tonalnych i kolorystyki będzie o wiele słabsze, dlatego nie zaleca się modeli CIS do skanowania zdjęć, grafik i slajdów.
Wybierając odpowiedni sprzęt, należy przyjrzeć się również takim parametrom, jak: rozdzielczość, prędkość skanowania, gęstość optyczna i układ optyczny, oraz na maksymalny, obsługiwany format skanowanych dokumentów. Nie bez znaczenia są też rozmiary i waga skanera – w końcu w większości przypadków zależy nam, aby nie urządzenie zajmowało zbyt wiele miejsca.
Wśród naszych produktów możesz wybierać pomiędzy modelami bez funkcji skanowania slajdów i filmów, sprzętem wyposażonym w te funkcje (tzw. skanery fotografii), skanerami stworzonymi do archiwizowania dokumentów lub filmów/slajdów, oraz sprzętami przenośnymi. Jeżeli masz pytania lub nie wiesz co wybrać – zapraszamy do kontaktu z naszym działem obsługi!