Statywy fotograficzne z głowicą to niezbędny element wtedy, gdy zależy nam na dokładności i osiągnięciu profesjonalnego efektu. Dlatego przy zakupie tego sprzętu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na oferowaną jakość, a także na solidność wykonania jego poszczególnych części, takich jak zatrzask szybkozłączki czy blokada położenia. Sama głowica jest jednym z najważniejszych elementów statywu. Dwa podstawowe rodzaje głowic, które wyróżniamy, to: modele trzykierunkowe, które są idealne do uzyskania maksymalnej precyzji, np. przy pracy w studiu fotograficznym; oraz kulowe – umożliwiające szybką pracę z aparatem dzięki możliwości ekspresowej zmiany jego położenia.
Głównie ze względu na gotową do pracy formę, dzięki której fotografia studyjna i w trudnych warunkach zewnętrznych staje się zdecydowanie łatwiejsza i bardziej efektywna. Rolą każdego statywu jest utrzymanie aparatu bezpiecznie w jednym miejscu. Pozwala unieruchomić sprzęt, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w wymagającym otoczeniu, np. przy fotografowaniu przyrody. Stanowi niezbędnik także do pracy w studio. Dobry statyw pozwoli m.in. wydłużyć czas ekspozycji, zniweluje powstawanie szumów na zdjęciu, oraz umożliwi odpowiednie wypoziomowanie przy uwiecznianiu panoramy. Wielość jego zastosowań i zalet, które z tego wynikają, jest ogromna. Właśnie dlatego statywy fotograficzne z głowicą lub bez stanowią swoisty niezbędnik, tzw. must-have w pracy profesjonalistów i hobbystów aspirujących na wyższy poziom zaawansowania.
Jedną z ważniejszych kwestii przy wyborze tego akcesorium, jest zwrócenie uwagi na udźwig i materiał, z którego zostało wykonane. Udźwig powinien odpowiadać wadze samego aparatu, najlepiej dodatkowo z jednym kilogramem zapasu. Ciężkość i konstrukcja samego statywu również nie są bez znaczenia, w końcu np. do pracy w terenie warto wybrać coś bardziej kompaktowego i umożliwiającego wygodne przenoszenie. Kolejną istotną kwestią jest solidne wykonanie i jakość poszczególnych podzespołów, zwłaszcza zacisków.
W naszej ofercie znajdziesz m.in. statywy z głowicą 3W. Są to modele trójkierunkowe, których konstrukcja zapewnia dużą wszechstronność w ustawianiu aparatu, a także pozwala na wyjątkowo precyzyjne kadrowanie. Proces ustawiania trwa tutaj nieco dłużej, ale jednocześnie zapewnia większą dokładność. Pozwala zarówno na robienie zdjęć, jak i nagrywanie płynnych filmów. Innym rodzajem głowicy jest kulowa, czyli przeznaczona głównie do fotografowania. Stanowi szybkie w obsłudze i bardzo popularne rozwiązanie, ponieważ ustawienie dowolnego kąta odbywa się za pośrednictwem tylko jednego zacisku. Zazwyczaj statywy z głowicą kulową cechują się niewielkimi gabarytami, należy jednak pamiętać, że zapewniają mniejszą precyzję.
Kolejne na liście są głowice typu joystick, które przypominają swoją budową te kulowe. Jednak w ich przypadku podstawową, charakterystyczną cechą jest możliwość sterowania jednoręcznego, za pomocą specjalnej rączki służącej do regulowania ustawienia sprzętu. W ten sposób samo manewrowanie aparatem jest bardziej płynne. Poza tymi trzema typami, wyróżniamy również głowice wideo, a więc przeznaczone wyłącznie do filmowania.