W naszej ofercie znajduje się statywy i akcesoria, które zostały wyprodukowane z rozmaitych tworzyw, w tym statywy fotograficzne. Podstawową różnicę między tymi produktami stanowi ich masa. Najcięższe są konstrukcje stalowe, najlżejsze włókna węglowe, a za kompromis pomiędzy nimi uchodzą statywy fotograficzne wykonane z aluminium. Asortyment jest również bardzo różnorodny pod względem funkcjonalności. Udźwig statywów sięga nawet kilkunastokrotnej wartości masy własnej. Ponadto posiadają szeroki zakres regulacji nóg, kolumny środkowej oraz głowicy. Ich praca wspomagana jest przez akcesoria do statywów takie jak sanki, tyczki oraz szybkozłączki.
Statywy fotograficzne przydają się wtedy, gdy robimy zdjęcia nocne lub koncertowe. Sprawdzają się również w chłodniejszych porach roku, kiedy szybciej zapada zmrok. Statyw będzie niezastąpiony także w tych sytuacjach, w których chcemy wykonać zdjęcie w technice HDR lub panoramę. Najbardziej ogólna klasyfikacja statywów fotograficznych to dzielenie ich na modele z głowicą i bez głowicy (zazwyczaj druga opcja jest tańsza). Oba rodzaje znajdziesz w naszym sklepie. Jednak wśród tego typu sprzętu rozróżniamy również tzw. monopody, modele lekkie i stołowe, standardowe, oraz studyjne. W przypadku statywów stołowych (ministatywów), mamy do czynienia z produktem dostosowanym raczej do aparatów kompaktowych. W przypadku cięższego sprzętu np. lustrzanek, mogą stawać się niestabilne.
Statywy lekkie, czyli o udźwigu nie większym niż 10 kilogramów i o wadze około 1 kilograma, są stworzone dla osób potrzebujących czegoś nieco solidniejszego od modelu stołowego. Koszt zakupu takiego produktu jest zależny od tworzywa, z którego został wykonany. Najlepszą jakością cechują się modele produkowane z włókien węglowych. Kolejny typ statywu to monopod. Przedrostek „mono" nie jest tutaj przypadkowy – taki rodzaj statywu posiada jedną nogę, składającą się z ok. 3-4 części. Ten rodzaj sprzętu jest wyjątkowo wygodny w transporcie ze względu na kompaktową formę i niewielką wagę. Często stosuje się go podczas koncertów. Jednak wymaga częstego przytrzymywania, co w niektórych sytuacjach może być po prostu niekomfortowe.
Statyw do aparatu o nieco większej wadze, np. do lustrzanki, musi być bardzo solidnie wykonany. W tym przypadku, poza wymienionymi powyżej statywami lekkimi, warto rozważyć zakup statywu standardowego. Są to modele o większych gabarytach i wadze (ok. 3 kilogramów). Często są trwalsze od innego sprzętu tego typu. Ich cena jest zależna od marki i tworzywa, z którego je wykonano. Mimo to zazwyczaj są tańszą opcją dla osób, które szukają dobrego sprzętu z nieco niższej półki cenowej. W ich przypadku głowicę dokupuje się osobno. W ofercie sklepu Digital24 modele standardowe znajdziesz w sekcji „statywy bez głowicy".
Kolejny rodzaj to modele studyjne. Bez wątpienia kwalifikują się jako najbardziej stabilne, najcięższe, a zarazem najdroższe statywy. Stworzone do zastosowań profesjonalnych, zapewniają najwyższą jakość i komfort użytkowania. Koszt zakupu najlepszego statywu studyjnego może sięgać nawet 10 tys. złotych. Taki sprzęt jest dostępny w naszej ofercie w sekcji „statywy z głowicą". Znajdziesz tam szeroki wybór modeli zarówno z niższej, jak i wyższej półki cenowej.
Przy zakupie statywu należy przyjrzeć się przede wszystkim trzem parametrom: jego wadze, udźwigowi i wysokości. Waga decyduje o stabilności sprzętu. Zazwyczaj im cięższy statyw, tym lepsza stabilizacja. Jednak produkt o dużej wadze będzie trudniejszy w transportowaniu. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem są więc modele wykonane z włókien węglowych, które zapewniają stabilność i są stosunkowo lekkie. Kolejny wyznacznik to udźwig – tutaj musimy oczywiście porównać możliwości statywu z wagą posiadanego aparatu i obiektywów. Ostatni ważny parametr to wysokość, którą warto sprawdzić zarówno w przypadku złożonego statywu, jak i dla maksymalnej oraz minimalnej długości po rozłożeniu. Jesteśmy przekonani, że w naszym internetowym sklepie znajdziesz odpowiedni statyw do aparatu. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.