Statywy reprodukcyjne to profesjonalne narzędzia fotograficzne, znajdujące się w każdym szanowanym się studiu. Służą one do fotografii zarówno analogowej, jak i cyfrowej. Ich zadaniem jest możliwość fotografowania każdego rodzaju obiektu, bez względu na jego formę i na to, czy jest płaski, czy trójwymiarowy. Statywy pozwalają na elektroniczną dokumentacje fotografowanych obiektów. Statyw do reprodukcji pozwala na wysokiej jakości fotografii dokumentów, pieczęci, fotografii oraz rysunków. Dobrze poradzi sobie również z reprodukcją zdjęć rentgenowskich oraz innych materiałów przezroczystych. Statywy są często sprzedawane z zestawem oświetleniowym do reprodukcji. Urządzenia te pozwalają na późniejsze przetwarzanie fotografii w systemie DTP. Używane są, na przykład, w laboratoriach przemysłowych.
Fotografia reprodukcyjna, zwana też reprografią, to dział profesjonalnej fotografii technicznej. Jej celem jest wierne odwzorowanie oryginału w postaci zdjęcia. Wykonywanie tego typu fotografii polega najczęściej na wykonywaniu zdjęć płaskich obiektów: fotografii, obrazów, grafik, rysunków technicznych, pieczęci, stron z tekstem lub dokumentów. W ten sposób można też fotografować przedmioty trójwymiarowe, a także przezroczyste. Tego rodzaju zdjęcia przydają się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba digitalizacji danych oraz ich katalogowania, archiwizowania i przetwarzania. Zdjęcia reprodukcyjne wykonuje się w archiwach, muzeach, bibliotekach, a także w laboratoriach badawczych oraz medycznych. Sprzęt do reprografii znajdziemy też w profesjonalnych studiach fotograficznych.
Podczas wykonywania zdjęć reprodukcyjnych bardzo ważne jest odpowiednie ustawienie i ustabilizowanie aparatu fotograficznego: matryca cyfrówki powinna być umiejscowiona równolegle do reprodukowanego przedmiotu, by uniknąć wystąpienia jakichkolwiek zniekształceń perspektywicznych lub zaburzeń ostrości. Kolejny ważny aspekt to równomierne oświetlenie całej powierzchni fotografowanego obiektu. Najlepiej stosować wówczas co najmniej dwa źródła światła o takiej samej charakterystyce: mocy, wielkości i temperaturze barwowej. Podczas ustawiania lamp należy zwrócić szczególną uwagę na odległość źródeł światła od fotografowanego obiektu, a także kąt padania promieni świetlnych, który wykluczy powstawanie odbić bezpośrednich. W tym wypadku wiele będzie zależeć od rodzaju fotografowanego obiektu: jego wymiarów, faktury i właściwości odblaskowych.
Prawidłowe wykonywanie fotografii reprodukcyjnych wymaga użycia odpowiedniego sprzętu. Niezbędne będą do tego statywy reprodukcyjne, które dają możliwość precyzyjnego ustawiania sceny zdjęciowej. To proste konstrukcje mające formę kolumny ustawionej prostopadle do płaskiej podstawy. Na kolumnie mocuje się aparat z obiektywem skierowanym w dół, na podstawie umieszcza się natomiast przeznaczony do sfotografowania obiekt. Uchwyt do montażu aparatu daje możliwość regulacji wysokości zawieszenia sprzętu. Tego rodzaju produkty są stabilne i trwałe. Dzięki nim można wygodnie i szybko przygotować kadr i wykonywać wiele zdjęć różnych obiektów w krótkim czacie.
Na co zwrócić uwagę przed wyborem statywu do reprodukcji? Najważniejsza kwestia to wysokość kolumny reprograficznej oraz wymiary podstawy. Im większy statyw, tym większe obiekty będziemy mogli fotografować przy jego pomocy. Wielu producentów wyposaża też swoje produkty w takie praktyczne rozwiązania, jak poziomice oraz podziałki ułatwiające precyzyjne ustawianie aparatu i fotografowanego oryginału. Bardziej zaawansowane modele dają możliwość regulacji stopnia pochylenia oraz wysunięcia aparatu. Niektóre kolumny reprodukcyjne wyposażone są także w statywy do montażu oświetlenia, inne dostępne są ze specjalistycznymi lampami oświetleniowymi. Do wyboru mamy też kolumny bez podstawy, które montuje się do blatu za pomocą zacisków. Polecamy także kompletne zestawy do reprografii wraz z oświetleniem oraz sprzęt uzupełniający: lampy do wykonywania reprodukcji, uchwyty oświetleniowe oraz giętkie ramiona.